Latvia | Vidzeme | Sigulda | Brasla
36 2 0- 0 Brasla Rozula - Ieteka Gaujā  
 

Rozula järel muutub Brasla jõgi selle jõe, mida matkajad juba tundsid Plācise juures, sarnaseks. See voolab läbi salumetsa ja kuigi takistusi on jões ikka veel palju, on neist siiski lihtsam ümber sõita.

 Plācise (D) juures algab Brasla klassikaline lõik. 3 km kuni Straupeni (E) käänutab see läbi Läti jõgedele iseloomuliku tiheda lehtpuu metsaga kaldamaastiku, kust kohati näha mõni majakatus. Straupele lähenedes mets taandub ja ilmub vana hansalinna hoonestus. Veidi enne Vējiņi puhkekohta ja maa-aluste järvede paika ilmuvad esimesed liivakivipaljandid. Kuni A3 (Riia–Valmiera) teesillani (F) on kuiva suve madalvee ajal võimalikud suhteliselt madalad kohad, kuid see ei vähenda sugugi Brasla ilu. Selge vesi, kollased vesikupud, aeg-ajalt mõni madal paljand ja mõni üksik maja. Mārkulīču puhkekoha juurest (1 km enne A3 teesilda) ületab Brasla jõge huvitav „tantsiv“ tross-sild, mida ületades võid taastada liikumise paadis äraistutud jäsemetesse.

 Tihti lõpetavad veeturistid Brasla jõematka A3 teesilla (F) juures. See on vale, kuna alles siit algab Brasla jõe ilusaim lõik. Matka lõpetada A3 silla juures on sama hea kui otsustada sõita Riiast Siguldani, aga kütust valada ainult nii palju, et jätkuks Vangažini. 1,3 km pärast A3 teesilda asub Brasla hüdroelektrijaam ja kalakasvatus. Juba pais enne jaama on kaunis, punaka liivakivi paljanditega ümbritsetud tiik. Hüdroelektrijaama järel alustab Brasla oma jooksu Koivale vastu ja seda peetakse Brasla jõe ilusaimaks lõiguks. Paljandid järgnevad üksteisele, kaldad on asustamata ja suurtest metsadest ümbritsetud. Leidub kauneid kivilaide ja -randu. 8,2 km järel on Brasla jõe suue Koiva jõkke (G) ja see on suurepärane võimalus matka jätkata kuni Siguldani (+14km).

Arvestage sellega!

 Kõrgvee ajal võib Brasla hüdroelektrijaam – Koiva lõik kogemusteta matkajatele ohtlik olla. Olge enesekriitilised ja hinnake oma paadijuhtimise oskusi ning paluge oma paadioperaatorilt kõikvõimalikku ohutusinfot, mida teha, kui paat ümber läheb, ning laenutatava paadi spetsiifiliste omaduste kohta. Kui te pole oma oskustes kindlad, siis rentige parem täispuhutav paat.

 Madalvee ajal Braslas hüdroelektrijaam – Koiva lõik on sõidetav kanuu, süsta ja kajakiga.