Latvia | Vidzeme | Sigulda

Brasla

  • 45
  • 2
  • 68
  • 0-
  • -
 
 

Brasla jõe marsruudi allalaadimine nutitelefonide jaoks (Android/ iphone)

Brasla on klassikaline veeturismiks sobiv jõgi Lätis ning selle sõitmiseks valitakse tavaliselt lõik Placast või Straupest kuni A3 (Riia – Valmiera) maantee sillani või suubumiseni Gaujasse. Juhul kui otsustate siiski alustada retke Vainizist, siis tuleb lõigul kuni Placani arvestada mitmete mitte sõidetavate takistustega (andmed 2015. aasta kevadest). Brasla lookleb siin aeglaselt läbi valgeleppade hiie, okasmets tungib kuni kallasteni vaid üksikutel juhtudel. Rucku vesiveski varemete juures (6,9km) moodustuvad vee keskel kärestikulised lained, kuid olulist ohtu siin ei ole. Lõigul kuni Divupe ühinemiseni Rozula juures (11,6km) jääb mulje, et Braslal pole piisavalt jõudu, et tungida läbi kobraste poolt loodud džungli. Peale Rozulat muutub Brasla juba sarnaseks sellele jõele, mida näeb Placa juures. See lookleb läbi okasmetsa, ning vaatamata sellele, et jõel on endiselt hulgaliselt takistusi, on need sõidetavad. 15,3km Vainizist allavoolu voolab paremalt kaldalt Braslasse Nabe.

Peale Placat (17,7km) algab klassikaline Brasla lõik. 3km enne Straupet lookleb jõgi läbi Läti jõgedele omase maastiku - läbi tiheda lehtmetsa, millest paistavad üksikud majakatused. Straupele lähenedes mets taandub ning paljastab iidse Hansalinna asula. 400m peale Straupe silda jääb Brasla paremale kaldale veskihoone, mille taga on sellele omane platoo. Natukene enne Vejinu asulat jääb maa-aluste järvede piirkond (26,7km Vainizist) ning ilmuvad nähtavale esimesed liivakivist paljandid. Kuni A3 (Riia – Valmiera) maantee sillani võib suvisee madalvee ajal olla väga madalaid kohti, kuid see ei vähenda Brasla ilu. Selge vesi, kollased vesikupud, üksikud madalad paljandid ning taamalt paistvad majad. Markulicu puhkeala (kilomeeter enne A3 maantee silda) kõrgub Brasla kohal huvitav „tantsiv“ rippsild, millel saab liigutada paadis istumisest kangeks jäänud jäsemeid.  

 Pane tähele!

Kõrgvee ajal võib Brasla HEJ – Gauja lõik kogemuseta sõitjale olla ohtlik. Hinnake kriitiliselt oma paadi juhtimise võimeid ning küsige paadi rendileandjalt infot ohutusinfot, uurige kuidas tegutseda olukorras kui paat ümber käib ning tutvuge renditud paadi iseärasustega. Juhul kui te ei ole oma võimetes kindel, valige antud marsruudi läbimiseks kummipaat.