Latvia | Kurzeme | Pāvilosta, Aizpute

Durbe

  • 48
  • 2
  • 20
  • 0125
 
 

Route download for mobile devices (android/iphone)

Durbe jõgi saab alguse Durbe järvest, 48 km järel voolab see Tebra jõkke ja mõlemad moodustavad Saka jõe, mis suubub merre Pāvilostas. 

Durbe on suurte kontrastide jõgi. Muinasjutuliselt ilusad paigad võivad mõne hetkega vahelduda kohati suhteliselt igavate paikadega, ilusad ja pikad kiirvoolu lõigud võivad järsku kiirust maha võtta ja peagi leiate end paigal seisval veel. 

Traditsiooniliselt algab paadimatk Durbe jõel Cīravas (B), kuid seda võib pikendada ja alustada hoopis Akmene (Salmāji) (A) silla juurest 6 km Cīravast ülalpool. 

Alustades matka Cīravast haarab jõgi kohe pärast paadile astumist Cīrava silla juurest (B) teid oma vooluga kaasa ja vana kivisilla sammaste suunas. Üritage paadi ümberajamise vältimiseks püsida jõe paremal küljel. Olles vanast sillast õnnelikult ja kuivana möödunud, peaks järgnev matk ümberminemise osas muretu olema. Järgmised 2 km okupeerivad jõekaldaid kariloomade hordid. Heasüdamlikud lehmad jälgivad matkajaid ära näritud põõsaste vahelt, ise samal ajal aeglaselt mäludes. 

Karjamaade järel muutub jõgi järk-järgult käänulisemaks, ilmuvad umbes 7 meetri kõrgused kalda luited. Siin seal kasvab kaldal mõni suur tamm. Kindlasti tehke peatus raudbetoonsilla juures (3,6 km Cīravast allapoole). See on üks harva esinev raudbetoonist sildu, mis kuhugi ei vii, ehk silla juurde pole teed. Sellel seistes on sürreaalne tunne. 

Edasi lookleb jõgi mööda üksikutest majadest, kuni matkaja leiab end metsast. Kuused, männid, tammed, vahtrad ja saared, madalad paljandid ja kärestikud. See on ilusaim Durbe lõik, nauding kestab täpselt 6 km. Pärast ilusat seiklust metsas lookleb jõgi läbi aasade. Keset aasasid näete Upsēde silda (C). Esimesed ja ilusamad Durbe jõe 13,7 km on jäänud seljataha. 

Järgmised 7,3 km kuni Mežaine sillani (D) on lõpmatult käänulised, kaldaid ääristavad aasad ja vaated on suhteliselt üksluised. Samas on see lõik kalurite paradiis. Durbel on siin tasane ja hea langus, vool ja käänakud moodustavad auke, turvaste ja ahvena saak on garanteeritud. 

Mežaine silla (D) järel on taas ilusam ja huvitavam jõelõik – jõgi voolab läbi metsa, kohati näete kallastel tammikut. Teid tervitavad kõrged jõekaldad, aga 4km allapoole Mežaine silda on jõe vasakul poolel hästi näha Sēku suurtammed. Järgmised 6 km muutub jõgi aina aeglasemaks, voolates läbi paksu segametsa. Pärast raudbetoonist silda „Unguri” talu juures muutub vool taas kiiremaks, kuid seda ei jätku kauaks, sest Durbe jõgi on oma kiirjooksu lõpetanud ja ühineb Sakasleja kiriku juures Tebra jõega. Just mõlema jõe ühenduskoht (E) on hea marsruudi lõpetamiseks, aga need, kes end piisavalt tugevana tunnetavad, võivad jätkata matka mööda Saka jõge mereni. 

Saka jõel vaated muutuvad, on tunda mere lähedust. Vanad vaiad ja randumiskohad, piiritustehase korstnad, kalavõrgud ja mootorpaadid. Raudteesild, Upesmuiža pargis peaaegu veeni ulatuvad kitsad trepid ja Pāvilosta on käega katsutav. Jääb vaid tasaselt mööduda väikestest kalurilaevadest, jahisadamast ja juba oletegi jõudnud muuli otsani ja mereni. Paadimatk Durbe jõel on lõppenud.