Latvia | Rīgas, Vidzeme | Sigulda, Valmiera, Carnikava, Cēsis

Gauja

  • 435
  • 8
  • 234
  • 031
  • -
 
 

Gauja jõe marsruudi allalaadimine nutitelefonide jaoks (Android/ iphone)

Gauja on paadisõitjate seas kõige populaarsem jõgi Lätis, jõgi väänleb läbi Vidzeme, käänuline jõgi  on 440 kilomeetrit pikk, distants jõe lähtest kuni jõe suudmeni on linnulennult aga vaid kõigest 90 km.  

 Veeturismi mõistes saab Gauja jagada kolmeks osaks: HEJ-de jada, populaarne lõik ning lõik sellest allavoolu. HEJ-de jada on  115,8km pikk ning lookleb Lodest kuni Lejasciema (V 415 maantee) sillani. Populaarne lõik on 252,3km pikk ning lookleb Lejasciemast  Siguldani. Lõik populaarsest lõigust allavoolu on 56,1km pikk ning kulgeb Siguldast kuni suubumiseni Riia lahte.

 HEJ-de lõik sobib neile, kes soovivad kogeda teistmoodi vaatepilte, antud lõik on ka mugav ühe või kahe päeva retkelistele mitmete kohalike rendipunkidega. Järgmised 115km on Gauja järvekeste, kärealade ja takistuste poolt põhjustatud üleujutuste rägastik.

 Peale Lejasciema algab Gauja Populaarne lõik. Kuni Anni sillani (Valka – Gaujiena maantee) on Gauja lai ja kiire kulgedes valdavas enamuses läbi võssa kasvanud heinamaade. Peale Anni silda muutub jõgi käänuliseks ning algab 60 km pikkune lõik, mis kestab kuni Strencini, lõiku kiidetakse kaunite liivakallaste poolest käändude siseküljes ning püstiste liivakivi kaljude poolest käänakute välimisel kaldal. Strencist kuni Valmierani  voolab Gauja läbi asustatud alasid ning läbi metsade, Valmierast algab aga veeturistide poolt armastatuim Gauja lõik, mis on 82,8 km pikk ning kestab kuni Siguldani. Siin saab kontsentreeritult näha kõiki armastatumaid vaatamisväärsusi ning kaljusid..

 Peale Siguldat turistide rohkus väheneb ning Gauja tõmbab natukene hinge. Peale Murjanit muutub jõe vool aeglasemaks, lõppevad järsud käänakud ning Gauja on kui täis külvatud suurte saarekestega. Enne Gauja suubumist merre jääb Gauja paremale kaldale autoga hästi ligipääsetav punkt, kus on hea Läti kõige pikem jõemarsruut lõpetada.