Veeturismis kasutatavad paaditüübid

Algajale veematkajale väike juhendmaterjal, millised alused veematkaks sobivad.

Matkajatel on võimalik valida matkakorraldajate poolt pakutavate teenuste vahel – enamasti on nendeks paadirent või juhendatud matk, kus matkatakse koos matkajuhiga. Tavaliselt transporditakse paadid marsruudi alguspunkti ning antakse üle marsruudi lõpp-punktis, samuti korraldatakse teie eest teie isikliku transpordi logistika. Tüüpiliselt jaotatakse veematkaalused kolme kategooriasse: kanuud, süstad ning paadid. Järgnevalt on toodud väike kokkuvõte erinevatest sõiduvahenditest algajale matkajale.

Kanuu

Kanuu on pealt lahtine paat, mille eelkäijad olid kasetohust või nahast valmistatud loodusrahvaste kerged paadid. Tänapäeval on enamik seda tüüpi paate toodetud komposiitmaterjalist või polüetüleenist. Kanuu on mõeldud aeglaselt rahuliku veega jõe peal sõitmiseks või pikemateks retkedeks. Kanuu on 4,5–5,5 m pikk, stabiilne, tavaliselt varustatud kahe kuni nelja istmega – seda aerutatakse ühe mõlaga ning aerutavad esimene ja tagumine paadis istuja. Kanuu eeliseks on suur mahutavus, stabiilsus, lihtne manööverdamine ja mugav sisse-välja astumine. Miinuspoole pealt võib mainida sundasendis istumist, mis võib veematkadega mitteharjunud inimestele probleeme tekitada. Pikemale matkale on soovitatav kaasa võtta pehmem alus istumiseks. Kanuu on peresõbralik – lapsed ja koduloomad tunnevad ennast paadis piisavalt mugavalt ka mitmepäevasel matkal. Antud paaditüüp on parim valik rahulikuks matkaks või kas keskmise pikkusega jõel või väiksemal järvestikul.

Süst

Kes küll ei oleks kuulnud väikestest nahaga kaetud paadikestest, millega Gröönimaal elavad eskimod merel käivad? Tõe huvides tuleb ära märkida, et esimese kajaki leiutasid Kanada eskimod, Gröönimaale ilmusid need alles 19. saj keskpaigas. Eesti kultuuriruumis tähendab süst ja kajakk pealt kinnist veesõidukit, mida aerutatakse kahelabalise aeruga.Tänapäeval rendiasutustes saadaolevaid süstasid võib jagada alamgruppidesse: meresüst, matkasüst, sport-, triki-, slaalomsüstad ja sit-on-top ehk SOT-süstad. Mere- ja matkasüstad on pealt kinnised paadid, kus aerutaja istub madala istme peal, mis asub paadi põhjas. Aerutamise ja lainetuse poolt tekitatud veepritsmete vastu kaitseb aerutajat veekindel kate. SOT-süst on see-eest pealt lahtine tavasüstast laiem paat, milles aerutaja istub aluse peale integreeritud istmel. Nii nagu kanuud, on valdav enamik süstasid tehtud komposiidist või polüetüleenist. Kuid erinevalt kanuust on polüetüleenist tehtud süsta kandevõime suurem kui komposiidist süstal. See on selgitatav sellega, et polüetüleenist tehtud süst on oluliselt vastupidavam, kuna sportlikku tüüpi süstad peavad pidama vastu suurele survele.

Meresüst on tavaliselt ühekohaline, kuid mõnikord ka kahekohaline. Süst on 4,5–6 m pikk, tavaliselt varustatud kahe või enama hermeetilise osaga. Sobib pikaks retkeks laial veekogul või merel. Meresüsta eelisteks on suur maht, kiirus, hea kursihoidmine laial veekogul ja tuulega ning mugav iste. Miinuseks võib olla ebamugav sisse-välja astumine. Matkaretkel suurel avatud veekogul või merel on eelnev kogemus või kogenud veematkaja kaasasolek tungivalt soovituslik!

Matkasüst on meresüsta lühem ja laiem vend. Süsta pikkus ei ületa  4 meetrit, paat on tavaliselt ühekohaline, kuid võib kohata ka kahekohalisi mudeleid. Matkasüsta kaks peamist erinevust meresüstast on kerge manööverdamine ja stabiilsus. Süst sobib kitsamate jõgede ja väiksemate järvistute peale. Antud paat on parim valik pikaks sportlikuks matkaks üksinda või koos sõpradega.

Sportlikku tüüpi süstad on kevadise kõrgvee ja kärestikulise vee jaoks. Need on lühikesed, väga kergesti manööverdatavad ja kogenud aerutaja käes ka stabiilsed. Suurimad sport-süstad on kuni 3 m pikad, kuid tavapärane pikkus on umbes 2 m. Antud süstatüüp ei ole sobilik niisama jõe peal rahulikult sõitmiseks – see sobib vaid kiirevoolulise jõe peal ühepäevaseks sportlikuks matkaks. Kevadvete ajal kiirevoolulises vees sõitmiseks on eelnev koolitus ja varasem kogemus soovituslik!

Sit-on-top ehk SOT-süstad puhul varieerub paadi pikkus 2,5 meetrist kuni 5 meetrini. Harva pakutakse ka mudeleid, mis on varustatud lapseistmetega. SOT-süsta peamine erinevus on see, et aerutaja istub süsta peal. Sellel on nii oma eelised kui ka negatiivsed küljed – selles on mugav istuda ning sel on suur mahutatavus, kuid keeruline sisse-välja astuda ning võib osutuda ebastabiilseks ning märjaks saamise oht on suurem.

Täispuhutavad paadid

Täispuhutavaid paate saab jagada mitmeks alamgrupiks: täispuhutavad süstad, täispuhutavad kalastajate paadid, täispuhutavad matkapaadid, täispuhutavad mootorpaadid, päästeparved, täispuhutavad katamaraanid ning kärestikuparved ehk raftid. Paadirendiasutustes on kõige sagedamini saadaolevad täispuhutavad matkapaadid ning raftid. Sisuliselt on täispuhutav matkapaat ja raft oma olemuselt väga sarnased; ainsaks erinevuseks on nende pikkus – sõltuvalt tüübist 3 m kuni 6 m ja varustus. See on kevadise suurvee ajal sobilik paat, mille silmapaistvateks omadusteks on suur stabiilsus ja kandevõime. Samas on seda kärevees peituvate kivide peal kerge läbi torgata. Antud paaditüübi eelis on väga hea stabiilsus ning maht, kuid kõige suuremaks miinuseks on asjaolu, et paat ei uju vooluga kaasa, vaid ujub sinna poole, kuhu puhub tuul. Juhul kui soovite matkata kevadise kõrgvee ajal, kuid teil puudub igasugune kogemus, siis on see teie jaoks sobilik valik. Juhul kui soovite aeglast matka kuumal suvepäeval, siis soovitame konsulteerida paadi rendileandjaga – võib juhtuda, et kanuu või süst on teile parem valik.

Parved

Üksikud paadirendid suurematel jõgedel pakuvad parve renti. Tavaliselt on parve mahutavus 15 kuni 50 inimest – neid juhivad professionaalid ning klientidel jääb vaid üle nautida maalilisi vaateid ning puhata. Antud aluse eelis on parve peal liikumise võimalus ning selle turvalisus. Miinuseks on parve juhtimisest mitte osa saamine ning kehalise aktiivsuse puudumine. Hea valik ettevõtte üritusteks.

Aerupaat

Aerupaate ei pakuta tavaliselt matkapaatidena, vaid pigem puhkuseks või kalastamiseks järve või laia jõe peal. Eelisteks on stabiilsus ja mugavus, miinusteks suur kabariit ja kaal, mis ei võimalda paati kasutada pikemaks matkaks.

 

 

Hiljutised tegevused

15.May '23

Viens no iecienītākajiem laivošanas posmiem, kurā darbojas vairākas laivu nomas.

Maršutu var pagarināt, sākot no Grī...

 
05.Jun '20

Aiz Vecā tilta sāks straujš un līkumots posms, upe atdzīvojas. Daudzas salas un saliņas virknējas 2km garā un straujā posmā. Posma...

 
24.May '20

Izcils vienas dienas maršruts. To var sadalīt divās līdzīgās daļās (9km + 9km) - līdz Braslas HES (...

 
26.Apr '20

Rekomendējamais laivošanas posms Svētē. Maršrutu var saīsināt par par 5 km, sākot pie Vētrām - kājāmgājēju tiltiņa Jēkabnie...

 
21.Apr '20

Upesoga šo maršrutu veica 2020.gada aprīļa vidū. Pirmie 6 - 8 km ir samērā aizkrituši, kādās 5-6 vietās, nākas apiet...