Latvia | Kurzeme

Irbe

  • 34
  • 2
  • 8
  • 100286
 
 

Rinda and Irbe rivers route download for mobile devices (android/iphone)

See on üks populaarsemaid veeturismi marsruute Lätis. Alustades marsruuti Rinda külast (B) on esimesed 5 km Rinda jõe suudmealal – hea veevool, mustleppade alleed ja tunnelid, järsud ja sagedad käänakud. Peale kokku voolamist Stendi jõega kannab jõgi nimetust Irbe. Jõgi muutub laiemaks, kaldad kõrgemaks, kuid vee äärt piirab endiselt tihe mustleppade oksavõrestik. Irbel puudub Rindale omane kangekaelne soov visata sisse järske looklevaid käänakuid, jõgi kulgeb oluliselt rahulikumalt. Põõsad ja aasad asenduvad männimetsaga. Algab maaliline jõelooge, mis rikastab Irbe kallastel olevat maastikku kuni mereni.

 4,1km allavoolu võib näha Lazu silla sambaid (C ning tänaseni säilinud konstruktsioone. See on heaks orientiiriks kui soovite külastada Irbe raadioteleskoopi. Astuge kaldale vasakul kaldal ning kõndige üks 500 m mööda metsarada, jõudes teelahkmele näete puu latvade kohal vaikiva kosmose poole suunatud hiiglaslikku taldrikut.

 Peale Lazu silda (C) muudab Irbe suuna paralleelseks merega. Järgmised 20 km on väga sarnased. Parem kallas on soisem ja madalam, kuid vasakul kaldal kõrguvad käänakute kohal ilusad liivaluited. Aeg ajalt on näha saarekesi. Jõevool on ühtlane, kuid siiski mitte aeglane. 25km Irbe algusest on jões suur metsaga kaetud saar. Sellega lõppevad luited ning Lielirbe (E) - Ventspilsi – Kolka maantee sillani on jäänud 3,3 km. Paljud retkelised lõpetavad oma laevaretke Lielirbe (E) silla juures, kuid see ei ole õige! See on sama hea kui plaanite sõita Siguldasse, aga kütust jätkub vaid Vangazini. Tuleb aerutada mereni!

Viimased 5,8km kuni mereni on aeglase vooluga. Jõgi on lai ning enamjaolt madal – harva leidub kohti, kus vesi on „üle pea“. Kaldad on madalad ja soised, aeg-ajalt on näha mõningaid maju. Üle jõe on tõmmatud ridvad mõrdade sisse panemiseks. Poole tee peal mereni, Mazbanisa silla vanade sammaste kohal ripub rippsild. See on hea koht, et teha grupipilt ülevalt vaadatuna. Irbe suubumiskohas merre on avar Riigimetsa telkimisala. See on ka autoga hästi ligipääsetav. Aktiivsemad sõitjad istuvad siin ümber merekajakkidesse ning jätkavad retke mööda merd sõites mööda kaldajoont kuni Mazirbeni (11km) või Kolkani (30km).

Irbe jõgi on märgistatud orientiiridega – puude tüvedele on eredate värvidega joonistatud numbrid 00 – 6, mis aitavad aru saada kui palju maad on läbitud ning kui palju maad on veel jäänud, ning mis on samuti abiks evakueerimise planeerimisel, juhul kui see osutub vajalikuks.